TV Ünitesi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

TV Ünitesi seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

Evimizde belki de en çok kullanılan mobilyalardan birisi de duvar üniteleridir. Evdeki zamanımızın çoğunda televizyon açıktır, yemek öncesi, yemek sonrası tüm aile televizyon önünde toplanır, misafir geldiğinde arka fonda hep televizyon açıktır. Ve zevkle televizyon izlemekte televizyon üniteleri büyük rol oynar. Bir diğer taraftan ise mekanı organize ederek büyük bir rol üstlenir. Bazen kitaplar, bazen dekoratif objeler süsler televizyon ünitelerini, yeri geldiğinde de evin dağınıklığını düzene sokmada bize yardımcı olurlar. Kısacası tv ünitelerinin günlük kullanım oranı ve depolama görevi fazladır bu paralelde özellikle bir amaç için kullanacaksanız (örneğin kitap-dvd saklamak gibi) üniteleri bu anlamda gözden geçirerek seçin.

Eskilerde evlerimizde çok fazla bulunmuyor olsa da tasarım ve teknolojinin gelişimi ile birlikte artık televizyon olan her evde tv ünitesi bulunuyor. Eskiden belki de sehpanın üzerinde kullanılan televizyonlar artık duvara monte ve çevresinde bir ünite ile bütün olacak şekilde düşünülüyor. Peki bu kadar çok kullanılan bir mobilyayı neleri göz önünde bulundurarak seçmeliyiz? Aşağıdaki noktaları televizyon ünitenizi seçmeden önce dikkat etmeniz gerekenler arasında sıralayabiliriz:

– TV üniteleri ve sehpaları evimizde en çok göz önünde bulunan mobilyalardan. Hem estetik hem de işlevsellik bu anlamda çok önemli. Doğru bir tercih bulunduğu iç mekana çok başka bir hava katar. Evin dekorasyonunu zenginleştirir. Duvara monte bir ünite sayesinde duvar daha şık görünür, tablo ya da saat gibi klasik dekorasyon objelerine nazaran daha yenilikçi, işlevsel ve modern bir öğedir.

– Öncelikle bir ihtiyaç listesi ve kullanım amacı oluşturmalısınız. Ünitenizi hangi amaçlarla, ne gibi objeler için kullanacaksınız karar verin. Kitap – cd depolamak mı, biblo-obje yerleştirmek mi, aksesuar ve fotoğraflarla süslemek mi. Amaca ve kullanım tarzına karar verin.

– Odada ya da salonda sinema sistemi bulunuyorsa o sistemin kapladığı alanı hesaplayın ve bunu nasıl yerleştireceğinizi organize edin.

-Televizyonumuzun ölçülerini bilmek gerekir.

-Televizyon ünitesini yerleştirmeyi planladığınız alanın ölçülerinden emin olun. Ne kadar bir yeriniz var ve ne kadarını kullanacaksınız.

-Mobilya firmaları genellikle üniteleri 250 cm boyutlarında üretiyor. Eğer ünitenizi hazır olarak alacaksanız bu boyutları göz önünde bulundurarak seçimlerimize odaklanalım.

– İki tip TV ünitesi var: Birincisi yerleşeceği duvarı komple kaplayan, ikincisi ise daha küçük ve hatta kısa fakat yanlara doğru geniş ve eşya alabilen modeller. Tüm duvarı kaplayan modellerde genellikle LED aydınlatmalar tercih ediliyor. Böylelikle televizyonun ardında hoş bir ambiyans ortaya çıkıyor. Bu iki ünite sistemi arasında tercih yaparken salonun büyüklüğünü ve ebatlarını göz önünde bulunduralım.

– Eğer evde küçük çocuk varsa keskin hatlı ve köşeli ünite modellerinden uzak durum deriz. Kırılacak objeleri de bu Alana yerleştirmeyi düşünüyorsanız yükseklik planlamasını çocukların ulaşamayacağı şekilde yapın.

– Göz sağlığı açısından düşününce televizyonun oturan bir kişinin göz hizasında ve sizden 3 metre uzağa yerleşmiş olması gerekir.

– İşlevsellik önemli bir konudur. Ünitenizi sadece TV koymak için mi kullanıyorsunuz yoksa daha başka işlevleri de olacak mı bundan emin olun.

– Dayanıklı malzemelerden yapıldığına dikkat edelim. Kolay çizilmeyen, yıpranmayan malzemeleri seçmeye gayret edelim. Çünkü bu ünitelerin üzerine genellikle süs eşyaları yerleştiği için kolayca çizilebilme imkanı var. Bu noktayı düşünerek ünitemizin malzeme tercihini yapalım.

– Dekoratif açıdan düşünüp salonun hakim renklerini ve diğer mobilya malzemelerini gözden geçirin. Duvar renkleri, koltuk, mobilyalar ve yerlerle uyum sağlayacak tercihler yapalım.

– İhtiyaçlarınızla doğru orantıda seçeceğiniz TV ünitesi sizin yaşamınızı kolaylaştıracaktır. Örneğin çok obje ve dekoratif eşya koymak için bol raflı, saklamayı daha sık kullanmak için çekmeceli modeller tercih edin.